Augusts tuvākā un tālākā pagātnē

Trešdiena, 31 Jūlijs 2024

Balvu pilsētas un Balvu novada nozīmīgi vēsturiskie notikumi, kam šogad [2024] augusta mēnesī ir "apaļas" vai "pusapaļas" jubilejas

Augusts

1929.gada 3.augusts Pirms 95 gadiem Valkas apriņķa Kalnienā dzimis žurnālists, Latvijas Tautas frontes Balvu nodaļas dibinātājs un vadītājs, lokālās vēstures pētnieks Imants Koliņš. Bija laikraksta „Padomju Alūksne” literārais līdzstrādnieks un atbildīgais sekretārs, laikraksta “Padomju Kārsava” redaktors, Gulbenes laikraksta „Sarkanais Stars” un „Dzirkstele” atbildīgais sekretārs. Strādāja Balvu rajona laikrakstā “Vaduguns”(1966-1989). Kad 1988.gadā rajona laikrakstā “Vaduguns” parādījās rakstu sērija par muzeja nepieciešamību Balvos Imants Koliņš bija starp tiem, kas iestājās par muzeja dibināšanu. Publicējis rakstus par pilsētas vēsturi, skolu vēsturi, padomju okupācijas laikā nopostītajām piemiņas vietām. Aktīvi iesaistījās dažādos LTF rīkotajos pasākumos. Miris 2005. gada 15. martā Balvos, apbedīts Balvu novada Bērzkalnes pagasta Priedaines luterāņu kapos (muzejā glabājās viņa apkopoptie materiāli par Tautas fronti, u.c.)
1989.gada 5.augusts Pirms 35 gadiem izdod LTF un LZS Balvu rajona nodaļas informatīvā biļetena ”Balvu Atmoda” pirmo numuru.
1934.gada 16.augusts Pirms 90 gadiem Balvos viesojas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis
1999.gada 17.augusts Pirms 25 gadiem lielākais alus darītājs Latvijā “Aldaris”, kas atrodas uz 57.paralēles, realizēja ideju ar īpašām akmens zīmēm atzīmēt vietas, kurās 57.paralēle šķērso valsts austrumu un rietumu robežu. Pirmo akmens zīmi uzstādīja “Aldara” pagalmā, bet nākošā vieta bija Zelči, kas, sākot no valsts austrumu robežas, ir pirmā apdzīvotā vieta uz Latvijas garākās – 57.paralēles. Akmens zīme 1999.gada 17.augustā tika uzstādīta Oduma Vizuļa dzimto māju vietā Kūkovas krastā. Trešo akmeni 21.augustā atklāja uz Latvijas rietumu robežas un 57.paralēles krustpunkta jūras krastā – Jūrkalnē. Akmens zīmē iegravēts: “57*00 Aldaris 1999”
1894.gada 19.augusts Pirms 130 gadiem tagadējā Bērzpils pagastā dzimis Jānis Garijons (Garjōņs). Mācījies Rēzeknes tirdzniecības skolā (1909-1914), Pēterpils (Viļņas, Aglonas) Garīgajā seminārā Katoļu garīdznieks vikārs Līksnas draudzē, Aglonas draudzes prāvests (1921-1922), Tilžas skolas skolotājs, Jaunlatgales apriņķa skolu valdes loceklis, Tilžas pagasta padomes priekšsēdētājs (1928-1929). 1924.gadā atteicies no priesterības, bet sakarā ar slimību devies uz Viļānu klosteri, kur arī miris 1929.gada 19. aprīlī, apbedīts Rikovas kapos. Māsa Agnese Garijone.
2014.gada 21.augusts Pirms 10 gadiem Balvos notika Latvijas piļu un muižu asociācijas rīkotais “Muižnieku turnīrs”.
1944.gada 22.augusts Pirms 80 gadiem Abrene atdota Krievijas Federācijai. Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidijs iesniedza PSRS Augstākajai Padomei priekšlikumu pievienot Višgorodas, Kačanovas, Tolkovas pagastus KPFSR. Kā iemesls tiek minēts tas, šajā teritorijā lielākā daļa iedzīvotāju ir krievvalodīgie. 23. augustā PSRS AP prezidijs piekrīt LPSR APP lūgumam. 22. augustā Dekrētu apstiprināja LPSR AP 3.sesija, kura notika Daugavpilī.
1989.gada 23.augusts Pirms 35 gadiem Latvijā noris akcija “Baltijas ceļš”, kurā piedalās arī Balvu rajona iedzīvotāji. Latvijas Tautas fronte Balvu rajona nodaļas Domes rīcības komiteja laikrakstā “Vaduguns” publicēja aicinājumu visiem Balvu rajona iedzīvotājiem aktīvi iesaistīties akcijā, pulcēties Balvos stāvvietā pie kultūras nama 23.augustā, lai kopīgi izbrauktu uz balveniešiem norādīto posmu Rūjiena-Oleri.
2014.gada 28.augusts Pirms 10 gadiem tirdzniecības centrs Brīvības ielā 57 SIA “Alfa Development” iegūst nosaukumu “Planēta”
2009.gada 28.augusts Pirms 15 gadiem Tilžā atklāj Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta jaunizveidoto "ātrās" palīdzības brigāžu punktu. Tas nodrošinās ātrāku neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu vairāk nekā 6000 Tilžas, Rugāju un Baltinavas apkaimes iedzīvotājiem. Atklāšanā piedalās Veselības ministre Baiba Rozentāle.
1924.gads augusts Pirms 100 gadiem rodas doma par nepieciešamību celt pieminekli Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem

Informāciju savākusi un apkopojusi Balvu Novada muzeja vēsturniece Ruta Akmentiņa