Septembris tuvākā un tālākā pagātnē

Trešdiena, 31 Jūlijs 2024

Balvu pilsētas un Balvu novada nozīmīgi vēsturiskie notikumi, kam šogad [2024] septembra mēnesī ir "apaļas" vai "pusapaļas" jubilejas

Septembris

1959.gada septembris Pirms 65 gadiem 8.augustā laikraksts “Balvu Taisnība” rakstīja, ka 1.septembrī durvis vērs Balvu Mūzikas skola. Skola dibināta 1959.gadā, skolas dibinātājs un pirmais direktors Ilmārs Sležis. 25 audzēkņi uzsāka pirmo mācību gadu klavieru, akordeona un pūšaminstrumentu klasēs Balvu Kultūras namā. Skolā bija divi skolotāji: pianiste Ērika Barkāne un trompetists Staņislavs Kravalis, akordeona apmācību un solfedžo vadīja Ilmārs Sležis. Skola darbojusies Balvu sākumskolas telpās (1964 - 1971), mājā Brīvības ielā 50 (1971 -1992), no 1992.gada Partizānu ielā 18.
1994.gada 1.septembris Pirms 30 gadiem darbu sāk Balvu mākslas skola. Sākumā Balvu kultūras nama divās telpās, 12.oktobrī pārvietota uz Bērzpils ielu 2a, kur darbojas divus gadus, no 1996.gada 1.septembra Brīvības ielā 48 atrodas vairāk kā 13 gadus. 2010.gada 1. janvārī Mākslas skolas uzsāk darbu ēkā Teātra ielā 2. Skola piedāvā profesionālās ievirzes izglītības programmu “Vizuāli plastiskā māksla” ar 5 un 7 apmācību gadiem.
1994.gada 1.septembris Pirms 30 gadiem Baltinavas mūzikas skola sāk darboties kā Balvu mūzikas skolas filiāle – direktors Ilmārs Sležis. 2003.gadā skola maina nosaukumu – Baltinavas mūzikas un mākslas skola.
2014.gada 1.septembris Pirms 10 gadiem pirmo mācību gadu sāk Balvu Profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola. Tajā realizē vispārizglītojošās, profesionālās, vakara maiņu, tālākizglītības un pieaugušo izglītības programmas. Izveidojusies reorganizācijas rezultātā, apvienojot bijušo Balvu Amatniecības vidusskolu (1992 – 2017) un Balvu Tālākizglītības un cilvēkresursu attīstības centru. Direktore Biruta Vizule.
2019.gada 5.septembris Pirms 5 gadiem Balvos, Raiņa ielā 52, svinīgi atklāj Zemessardzes 31.kājnieku bataljona rotas atbalsta punktu.
2019.gada 6.septembris Pirms 5 gadiem Balvos pirmo reizi Nakts turnīrs pludmales volejbolā, piedalās 37 komandas 4 grupās.
1929.gada 6.septembris Pirms 95 gadiem Viļakas pagastā dzimis Sporta darbinieks un sporta skolotājs, lokālās vēstures pētnieks, Maizes muzeja izveidotājs Rekovā Jānis Dortāns.
1954.gada 9.septembris Pirms 70 gadiem Balvu rajona Bērzpils pagastā dzimusi laikraksta “Vaduguns” žurnāliste Zinaida Logina.
1884.gada 14.septembris Pirms 140 gadiem Cēsu apriņķa Patkules pagastā dzimis Augusts Balodis, Balvu ģimnāzijas direktors (1936-1940), vairāku mācību grāmatu autors, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa 4.pakāpi. Miris 1954.gada 10.martā, apglabāts Balvu luterāņu kapos.
Lai gan Balodis bija pareizticīgais, viņš esot vēlējies, lai viņu apglabātu luterāņu kapos, jo tur esot skaistāka vieta, nekā pareizticīgo kapos. /Šaicāne I. Balvi-pilsēta ezeru krastos, 2009.-158.lpp./
1959.gada 14.septembris Pirms 65 gadiem Balvu rajona Baltinavā dzimusi izglītības darbiniece, mūzikas skolotāja, ilggadēja Baltinavas mūzikas skolas direktore, kordiriģente, Dziesmu un deju svētku dalībniece kopš 1973.gada Marija Bukša.
1989.gada 17.septembris Pirms 35 gadiem Balvu luterāņu draudzes kapos atklāj atjaunoto pieminekli staļinisma upuriem un Otrā pasaules karā kritušajiem, autors Pēteris Kravalis. Tautā šo vietu sauc Brīvības cīnītāju piemiņas vieta, Baltie krusti, Brāļu kapi. Piemineklis uzstādīts pateicoties Balvu luterāņu draudzes gādībai, iesvētīja mācītājs Andrejs Kavacis. Kapos apbedīti pieci Sitas mežā 1941.gada jūnijā nošautie karavīri, vēlāk apglabāti vēl divi 1941.gada 29.jūnijā nošautie cilvēki, apbedījumi veikti arī nacistiskās Vācijas okupācijas laikā, apbedīti trīs cilvēki, pēdējie apbedījumi veikti 1996. un 2003.gadā. Apbedījuma vietā dažādos laikos apbedīti 12 cilvēki
1989.gada 17.septembris Pirms 35 gadiem notiek LTF Balvu rajona nodaļas 2.konference. Par priekšsēdētāju ievēl Juri Cibuli.
1969.gada 18.septembris Pirms 55 gadiem Balvu rajona izpildkomitejā pieņem lēmumu par Balvu sanitāri epidemioloģiskās stacijas izveidošanu.
1944.gada 21.septembris Pirms 80 gadiem tagadējā Medņevas pagastā dzimis tautas muzikants Staņislavs Erciks. Spēlēt sācis no deviņu gadu vecuma, bijis par muzikantu vairāk kā 50 kāzās, arī karaballēs, talkās. Kopš pirmā muzikantu saieta 2006.gadā, piedalījies visos "Ermoņiku skaņas" pasākumos. Piedalījies muzikantu saietos Madonā, Gulbenē, Salnavā un citur.
1939.gada 24.septembris Pirms 85 gadiem Tilžas pagasta Kāpessila kapos atklāj pieminekli Pirmajā pasaules karā un Latvijas Neatkarības cīņās kritušo karavīru piemiņai.
Kapos apbedīti 10 Tilžas novada partizāni: Oskars Bērziņš, Georgs Garvēders, Andrejs Krēsliņš, Pēteris Stanga, Pēteris Zvaigznāns, Voldemārs Balodis, četri nezināmie. Ar Lāčplēša Kara ordeņa domes atļauju, pēc inženiera Ž. Feldberga projekta, akmenī iekalts Lāčplēša ordeņa krusts un vārdi «Par Latviju kritušiem varoņiem», iesvētīja arhibīskaps T.Grīnbergs, piedaloties vairākiem mācītājiem.
Vienīgā piemiņas vieta Balvu rajonā, kura netika nopostīta padomju okupācijas gados. 1991.gadā šeit pie pieminekļa notika pirmais ekumēniskais dievkalpojums, kas vienuviet pulcēja dažādu ticību piekritējus.
1969.gada 28.septembris Pirms 55 gadiem pirmās sacensības "Baltā Brieža" trasē Viļakā. Sacensības atjaunotajā "Baltā brieža" trasē atsākas pēc 17 gadiem - 2006. gada 16. septembrī ar Baltijas atklāto komandu čempionātu. ("Baltais briedis")

Informāciju savākusi un apkopojusi Balvu Novada muzeja vēsturniece Ruta Akmentiņa