1938.gada 14.augusts

Pirmdiena, 14 Augusts 2023

Pirms 85 gadiem Balvos atklāja pieminekli Neatkarības kara laikā kritušajiem Latgales partizānu pulka karavīriem. Par pieminekļa atklāšanu un ģenerāļa Jāņa Baloža viesošanos Balvos rakstīja Latvijas laikraksti "Valdības Vēstnesis", "Latvijas Kareivis", "Zemgales Balss", "Aizsargs", "Magazina", "Rīgas Vēstis" u.c.  Ieskats laikraksta "Latgales Vēstnesis"" (1938.08.17) rakstītajā.

"Zeltītos saules staros vīta, svētdien ausa Brīvības cīnītāju piemiņas diena pār Latgales partizāņu pulka šūpuli - Balvu pilsētu. /.../ Neskaitāmie karogi slaidajos mastos, zaļumu vītnes, grezni rotāta pilsēta /.../ Pie saules apmirdzētā, vēl aizklātā pieminekļajau rīta stundā pulcējās vecie cīņu biedri. /.../ Kad saule jau tuvojās pusdienas laikam, Balvu Pieminekļa laukumā viena pēc otras ierodas daudzās organizācijas, aizsargi, mazpulki, skolu jaunatne, tautas dēli un tautas meitas. Ierodas arī visi Abrenes apr. pagastu vecākie un pilsētu galvas. Balvu stacijā ar pusdienas vilcienu ieradās kara ministrs ģen. J.Balodis. /.../ Pie ieejas pilsētā, pie ezera tilta, kur savā laikā bija izlikta pirmā partizāņu apsardze, kara ministra sagaidīšanai bija uzcelti grezni goda vārti. "Varu Jums apliecināt, ka senais partizāņu gars vēl ir dzīvs", apsveicot bijušo partizāņu vadītāju austrumu frontes pavēlnieku ģen. J.Balodi, liecināja pirmais Latgales partizāns- tagadējais Balvu pilsētas galva K. Lācis."

"Partizāni nāk," vēsta čukstošas balsis, un no Balvu pagasta nama ar bijušo kauju vadoni Lāčplēša kara ordeņa kavalieri - kapteini I.Beču priekšgalā laukumā iesoļo vairāk kā 800 bijušie Partizāņu pulka karavīri. Tie sagrupēti savu agrāko rotu vienībās, ar saviem bijušiem komandieriem priekšgalā. Atskan komandas un vecie cīnītāji izpilda savu priekšnieku un vadītāju pavēles kā senās dienās, kad šīs pavēles bija jāpilda brīvības cīņu kaujas laukos. Atklājot pieminekli kara ministrs ģen. J.Balodis teica runu. /.../ Atskanot valsts himnai, kara ministrs atsedza partizāna - sargātāja tēlu. /.../ pieminekli tikai dažu simtu metru augstumā, pārlido Latvijas kara lidmašīna, kura izmet krāšņu ziedu velti kritušiem Latgales atbrīvotājiem un, nododama sveicienu, nozūd atbrīvotās Latgales tālēs."

Balvu Novada muzejs ir izveidojis laika līniju par pieminekļa vēsturi - Pieminekļa hronika.

Informācijas sagatavošanā izmantoti Balvu Novada muzeja un periodika.lv materiāli. Fotogrāfija no Balvu Novada muzeja krājuma.

Ruta Akmentiņa,

Balvu Novada muzeja vecākā speciāliste - vēsturniece