Eiropas Muzeju nakts 2014 Balvos

Otrdiena, 20 maijs 2014

DSC_0570Tieši Eiropas Muzeju naktī ir vērojams kupls apmeklētāju skaits visos muzejos Latvijā un arī mūsu Balvu Novada muzejs nav izņēmums. Lai gan šogad apmeklētāju skaits bija mazāks nekā iepriekšējos gadus, bet tas ir likumsakarīgi, jo no 6.maija muzejā izstāžu darbība ir pārtraukta līdz pat š.g. augusta beigām, kad Balvu Novada muzejs savas durvis vērs ar jaunām un mūsdienīgām ekspozīcijām. Tās taps pateicoties Eiropas Savienības atbalstītajam projektam ELRII 308 „Saglabāt, lai nepazaudētu”. Šogad muzeju nakts tēma bija „SARKANĀ KRĀSA. DZINTARS.” Tas bija iemesls vairāk uzzināt par šo Latvijas unikālāko minerālu, kuru katrs ir vēlējies atrast dodoties pastaigā gar jūru.

Mums pierasti ir dzeltenīgi, sarkanīgi zeltītas krāsas dzintari, bet pasaulē ir sastopami arī zaļas, sarkanas, zilas un citu krāsu dzintari. Dzintars jeb fosilie sveķi nāk no miljoniem gadu senas pagātnes. Pie Baltijas jūras tas sācis veidoties pirms 40 miljoniem gadu. Tas, ka dzintaram ir liela vērtība gan kā rotas lietai, gan veselības stiprināšanai, tas ir zināms jau sen. Bet tagad plašu pasaules zinātnieku un ražotāju interesi ir izraisījis Rīgas Tehniskās universitātes ķīmiķes Ingas Ļašenko radītais dzintara diegs, kuram piemīt īpašība stiprināt valkātāja veselību. Par dzintaru un tā daudzveidību Latvijas Dabas muzejā Rīgā ir izsmeļoša informācija jaunajā ekspozīcijā „Dzintars laiku lokos”. Balvu muzeja pagrabiņā bija skatāma Latvijas Dabas muzeja prezentācija par dzintaru, kurai informācija tika sagatavota, izmantojot Latvijas Dabas muzeja materiālus. Mūsu Balvu novads, kā pastāstīja ievērojamā arheoloģe Ilze Loze, var lepoties ar senajām apmetnēm pie Ičas, kurās vēlīnajā akmens laikmetā bija dzintara apstrādes centrs. Ičā arheologi atraduši dažādus dzintara izstrādājumus: piekariņus, pogveida krelles, u.c. Bet vēl vairāk mēs varam lepoties ar mūsu puses Dzintariem, kuri bija aicināti piedalīties Eiropas muzeju nakts pasākumos. Tie ir mūsu puses talantīgie cilvēki, kuri bagātināja šī gada Muzeju nakts pasākumu. Muzeja pagrabiņā bija skatāma Dzintara Putniņa fotoizstāde un Dzintara Studenta audzēkņu vai tā teikt, viņa „studentu” darbi. Dzintars Dvinskis no motokluba „Cīrulīši” un Raimonds Trubņiks pierūcināja muzeja pagalmu ar saviem ekskluzīvajiem motocikliem un vizināja katru, kurš izteica vēlēšanos. Muzeja nakts atklāšanā varējām priecāties par mūsu ciemiņu - folkloras kopas „Rekavas dzintars” un Balvu Valsts ģimnāzijas tautas deju kolektīva „Purenīte” brīnišķīgo koncertu. 17.maijā tiek atzīmēta arī Ugunsdzēsēju un glābēju diena, tāpēc Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta un Balvu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības darbinieki deva padomus un demonstrēja kā savaldīt liesmas ar ugunsdzēšamā aparāta palīdzību. Ar ugunīgām dejām pasākumu bagātināja arī šova deju grupa „LEO” un deju studijas „TEPSIHORA” dejotājas Līgas Morozas – Ušackas vadībā. Balvu Valsts ģimnāzijas muzejs arī pulcināja lielu apmeklētāju skaitu un pārsteidza nevienu vien atnācēju. Jānis Vilāns no Olaines novada muzeja viesu grāmatā ierakstījis: „Ļoti jauka un negaidīta ekspozīcija. Pārsteidza seno lietu krājums, kas rūpīgi krāts un saglabāts gadu gaitā”. Pie Balvu bērnu un jauniešu centra darbojās "Sarkanais CHILL pagalms" ar iespēju baudīt sarkanu tēju un sarkanus saldumus, baudīt vakara atmosfēru. Ēriks Kanaviņš piedāvāja iespēju vizināties Balvu ezerā ar plostu „Vilnītis”. Katru gadu aktīvi muzeju nakts pasākumos piedalās arī Balvu luterāņu baznīca, kura sniedz iespēju baudīt garīgu gaisotni līdz pat vēlam vakaram. Šogad baznīcā varēja uzzināt par sarkanās krāsas liturģisko nozīmi. Balvu Novada muzejs izsaka lielu pateicību Balvu Kultūras un atpūtas centram un Ivaram Saidem par tehnisko atbalstu, visiem pasākuma dalībniekiem un apmeklētājiem, kuri atrada laiku atnākt un baudīt Muzeja nakts burvību!