Jaunlatgales apriņķa I Dziesmu svētki Balvos

Kategorija: Aktualitātes
Otrdiena, 18 Jūnijs 2019

 

Pagājušā gadsimta 30.gados Balvos darbojās kori, dramatiskās kopas, orķestri. Kultūras dzīvi veicināja dažādas biedrības, organizācijas un iestādes, Latvijas Jaunatnes nacionālās biedrības Balvu nodaļa, Aizsargu organizācija u.c. Tika atskaņotas Balvos dzīvojošo komponistu Ādolfa Skultes un Oliva Mētras dziesmas.

Liels notikums Balvu iedzīvotājiem bija pirms 83 gadiem notikušie Jaunlatgales apriņķa I Dziesmu svētki. Svētku dienas rītā, 1936.gada 21.jūnijā, Balvu pilsēta bija greznota karogiem un zaļumu vītnēm. Uz Balvu-Gulbenes ceļa esot bijuši goda vārti ar uzrakstu „Visu Latvijai", bet pie ieejas svētku laukumā greznojušies goda vārti ar uzrakstu “Uz darbu, daili, vienību šīs skaņas latvi aicina."

 

Dziesmu svētku norisei Balvos uzmanību bija pievērsuši arī 1936.gada jūnijā izdotie Latvijas laikraksti: “Pēcpusdienā svētku laukumā viļņojās ļaužu jūra. Uz estrādes jau pulcējās tautas apģērbos tērpušās dziedātājas, un karogi estrādes malās sveic svētku viesus. Svētku laukums izvēlēts brīnišķā vietā. Visapkārt veci simtgadīgi ozoli un liepas, bet turpat tālāki skalojas Balvu ezera viļņi...” “Ieradušies arī visi vietējās pašvaldības augstākie darbinieki, armijas pārstāvji ar divīzijas kom. ģen. Krustiņu, skolu, aizsargu vadītāji un daudzi tūkstoši ļaužu. Sirsnīgu aplausu sagaidīts, iekšlietu ministrs V. Gulbis atklāj svētkus.” “Koris klausītājus pārsteidza ar J. Mediņa Tēvzemes dziesmu". Aplausi pēc tās ilgi negribēja rimties. Nākošā dziesma J.Norviļa “Dziesmu kalnā" jāatkārto un tāpat milzu piekrišanu gūst arī V.Dārziņa “Birzēm rotāts Gaiziņš."

Svētkos piedalījās 34 jauktie kori ar 1456 dziedātājiem un 36 skolu kori ar 1674 dziedātājiem no apriņķa pagastiem un skolām, kā arī viesi no Gulbenes un Alūksnes. Virsdiriģents radiofona kora meistars Sergejs Duka. Pēc svētku dalībnieka, Purvmalas skolas kora diriģenta Kārļa Ozoliņa atmiņu pieraksta – apriņķa dziesmu svētkiem gatavojoties radās daudz jaunu koru, sevišķi skolās.

Laikraksti vēstīja ka dziesmu svētku koncertu noklausījušies 8000 skatītāji, bet svētku dienas atcerei izgatavoti svētku piemiņas kausi. Pēc kopēji pavadītās dienas svētku viesi Balvu pilsētas parkā, turpināja tautas svētkus ar dējām, rotaļām un tautas dziesmām.

Paldies balveniešiem Annai Leišavniecei un Osvaldam Turkam, pateicoties viņu dāvinājumiem Balvu Novada muzejā papildinājās priekšmetu klāsts, kas stāsta par 1936.gada Dziesmu svētkiem Balvos un arī citiem notikumiem pilsētas kultūras dzīvē!

 

Foto:

1.Jaunlatgales apriņķa Dziesmu svētku dalībnieki Balvos.         

2.Jauktie kori mēģinājuma laikā 1936.gada 20.jūnijā. Fotogrāfs Arvīds Ripa

3.Uz skatuves skolu kori

4.Estrāde Balvos